Obecnie panuje moda na minimalizm i skandynawski styl. Oszczędność formy dotyczy nie tylko aranżacji wnętrz, ale również designu, mody czy sposobu życia. Decydując się na minimum dekoracji w domu lub mieszkaniu, przy jednoczesnym zastosowaniu spójnych, lecz stonowanych barw, nietrudno o smutne i nieciekawe wnętrze. Takie otoczenie nie będzie sprzyjało odpowiedniemu relaksowi po pracy, a przebywanie w nim każdego dnia nie będzie Ci sprawiało radości. Jak zaradzić takiej sytuacji? Tym razem dla urozmaicenia swojej przestrzeni proponujemy folklor – tradycyjne wzory i kolory.
Postaw na kolor
Jeden mocniejszy akcent kolorystyczny w stosowanym i minimalistycznym wnętrzu może odmienić je w ciekawie zaaranżowaną przestrzeń, która nie tylko będzie estetyczna oraz interesująca, ale także stylowa. Chcą osiągnąć taki efekt można pokusić się o wybranie koloru przewodniego w bardziej krzykliwym lub intensywnym odcieniu, który będzie powtarzał się w dekoracjach, dodatkach takich jak poduszki czy narzuta lub pozostałych tekstyliach, np. zasłonach.
Innym rozwiązaniem jest dobranie stonowanego koloru ścian i dodatków do jednego mebla sporych rozmiarów w odważnym kolorze – zazwyczaj jest to designerski fotel, kanapa czy komplet wypoczynkowy. Zastosowanie takich proporcji pozwoli na stworzenie estetycznej całości, która nie będzie skrajnie minimalistyczna i nudna, a z drugiej strony nie będzie zbyt przerysowana czy przytłaczająca. Kolorami, które dobrze sprawdzają się w postaci akcentów kolorystycznych są: turkusowy, niebieski, zielony, żółty, czerwony i fioletowy.
Folklor w różnym wydaniu
Jeżeli powyższe rady są dla Ciebie oczywiste, ale chciałbyś spróbować czegoś nowatorskiego, to zdecyduj się na motyw folklorystyczny we własnych czterech kątach! Barwne wzory na ścianie doskonale ożywią przestrzeń w danym pomieszczeniu, ale także sprawią, że stanie się ono unikatowe.
W jaki sposób wprowadzić folklor do swojego mieszkania lub domu? Wybierz wielobarwną fototapetę na ścianę, która nie dość, że jest łatwa w rozłożeniu, to jeszcze będzie stanowiła najbardziej atrakcyjny element danego pomieszczenia. Świetnie będą wyglądały na ścianie kaszubskie kwiaty w odcieniach żółci, czerwieni oraz niebieskiego. Możesz zdecydować się na mniejsze lub większe wzory, które warto dopasować do metrażu danego pokoju. Większe wzory znacznie lepiej będą wyglądały w przestronniejszych pomieszczeniach, te drobniejsze natomiast w mniejszych.
Odważniejsi mogą się pokusić o połączenie intensywnych kolorów z fototapety z odcieniem kanapy lub zestawu wypoczynkowego. Takie zestawienie robi naprawdę kolosalne wrażenie.
Miłośnicy bardziej stonowanych odcieni z pewnością chętniej sięgną po tapetę z ciemniejszym, bardziej stonowanym tłem. Świetnie współgra ono z wielobarwnymi kwiatami.
Nie martw się, jeżeli jesteś miłośnikiem stonowanych wzorów – zdecyduj się na czarno-białą fototapetę naścienną z motywem nawiązującym do folkloru. Taki typ dekoracji najlepiej sprawdzi się w przestronnych pomieszczeniach. Dodatkowo nabierze blasku, jeżeli wzbogacisz go o jakiś kolor w postaci dodatków, takich jak tekstylia czy dekoracje.
Motyw folklorystyczny we wnętrzu to nie opcja zarezerwowana wyłącznie dla odważnych osób. Każdy może pokusić się o zastosowanie takiego wzoru na ścianie. Aby jak najlepiej go wkomponować, warto pamiętać o podstawowych zasadach, czyli połączeniu wyrazistej fototapety z bardziej stonowanym kolorem ścian, dekoracji czy mebli. Wtedy całość będzie spójna i estetyczna.
Folklor jest ostatnio na propsie 😀 Świetnie wyglądają wasze propozycje!
Świetny artykuł na ten temat.