W wielu kulturach zwyczajową ozdobą ściany bywają tkaniny, przy czym przeważnie są to specjalne dywany lub gobeliny. Zdobią, podkreślają status finansowy rodziny, nawiązują do symboli osadzonych w tradycji lub religii. Ale niezależnie od wzoru czy koloru, taka tkanina na ścianie ma jedną potężną zaletę. Ociepla i wygłusza wnętrze, przez co tworzy się w nim przytulny i nastrojowy klimat.
Dlatego też tkaniny coraz częściej pojawiają się na ścianach także w nowoczesnych aranżacjach. Dostrzegamy ich potencjał i stosujemy np. jako przełamanie dla sterylnej bieli lub podkreślenie przyjętego stylu. Jednakże sama tkanina nie daje dużych możliwości technicznych i trudno ją tak wprost umieścić na ścianie. Dlatego świetnym rozwiązaniem będzie tu tapeta jak materiał. Dzięki temu rozwiązaniu możemy na swojej ścianie umieścić wybrany motyw tekstylny. A możliwości jest sporo.
Stylowa tkanina na ścianie
Makro zbliżenie na tkaninę. Dzięki tapecie jak tkanina można uzyskać ciekawy efekt, np. decydując się na duże zbliżenie na splot materiału. Różnokolorowe nitki tworzące całość, w takim ujęciu nabierają zupełnie innego wydźwięku estetycznego. Można też zdecydować się na największe zbliżenie na włókna, które sprawia, że powstaje nam specyficzny trójwymiar na ścianie. Niezależnie od wariantu tkanina w makro zbliżeniu to świetna dekoracja do nowoczesnych aranżacji, może z powodzeniem zdobić każde wnętrze domowe oraz firmowe. Jeśli połączymy tapetę z jednokolorowymi powierzchniami i drewnianymi dodatkami, na pewno uzyskamy spójny styl w dekorowanej przestrzeni.
Stylizacja w stylu boho. To styl, który jest najbardziej zbliżony do tradycyjnych tekstyliów na ścianach. Wpisują się tu zdjęcia azjatyckich lub afrykańskich motywów, detale kwiatowe i zwierzęce, koronkowe mandale i hipisowskie wzory. Tapeta jak tkanina w stylu boho powinna być wzorzysta i kolorowa. Reszta powierzchni może być jednokolorowa, ale niekoniecznie. Przecież to boho.
Skandynawska tkanina. Ten styl pełen jest elementów tekstylnych więc tapeta jak materiał pasuje tu doskonale. Aranżując wnętrze w tym klimacie można zastosować tkaniny z wzorami geometrycznymi, roślinnymi czy zwierzęcymi. Ważne, aby kolorystyka była pastelowa lub monochromatyczna. Nietrudno sobie wyobrazić wnętrze pełne bieli i drewna z jedną ścianą ozdobioną np. materiałem w szaro-czarne romby lub inne figury. Aż chce się tu zostać.
Loft ocieplony tapetą jak tkanina. Wnętrze pełne betonu, metalu i szkła aż prosi się o jakiś przytulny detal. Tapeta jak materiał to dobry pomysł na przełamanie sterylności i ascetycznej prostoty, która zwykle panuje w takiej przestrzeni. Tak naprawdę można tu wpasować wszystkie dostępne wzory i kolory, a tkaninowa tapeta nie musi być nawet typowo nowoczesna. Zdjęcie wzorzystego dywanu w stylu afrykańskim również może zdobić loftowe mieszkanie i być oryginalnym, przykuwającym wzrok motywem.
Kolorowy świat tkanin
Wariacje tekstylne. Zamiast postawić na zdjęcie jednej tkaniny na ścianie, można zdecydować się ujęcie bel materiałów w różnych kolorach albo luźno leżące obok siebie skrawki itd. Taki wielobarwny kolaż wniesie do wnętrza dużo pozytywnej energii i rozweseli je. Skupisko kolorowych materiałów ma w sobie coś magnetycznego, co budzi dziecięcą ciekawość i przykuwa wzrok.
Afrykański ląd. Seria barw, które widujemy na tekstyliach w afrykańskim stylu to idealna dekoracja ściany. Zdjęcie, które przedstawia taką tkaninę można zamieścić praktycznie w każdej nowoczesnej aranżacji. Jeśli dodatkowo postawimy w pobliżu jakieś afrykanistyczne bibeloty, uzyskamy spójną stylistykę.
Bardzo podobają mi się takie wnętrza. Fajnie, że właśnie można wykorzystać taką tkaninę na ścianie. Super to wygląda. No i zamiast obrazu czy fototapety. 🙂