Zdecydowanie sypialnia jest miejscem, w którym powinien panować miły nastrój. To strefa odpoczynku, ale też zbliżeń i intymności. Dlatego też urządzając tą przestrzeń wybieramy kolory, materiały i dekoracje, które pozwalają na stworzenie aranżacji bardzo osobistej, zgodnej z naszym gustem i upodobaniami.
Wiadomo, jesteśmy różni i nasze wybory estetyczne też się różnią. Jedni wolą mieć w sypialni przytulny nastrój, dużą ilość bibelotów, głębokie kolory i mięsiste tekstylia. Niektórzy jednak wybierają jasne barwy, prostotę i nowoczesną sterylność. W zależności o wybranej opcji trzeba taką sypialnię udekorować. Ale jak ozdobić minimalistyczne wnętrze? Jak przemycić tu dekorację? Jednym z doskonałych sposobów jest tapeta 3D.
Zalety fototapety 3D do sypialni
Można mieć po prostu zwykłą ścianę w sypialni, ale można też sprawić, że będzie wyjątkowa i stworzy wokół nas ciekawy klimat. Tak właśnie działa fototapeta 3D, która ma same zalety:
- Powiększa optycznie wnętrze. Jeśli umieścimy ją w odpowiednim miejscu, powstanie złudzenie, że sypialnia jest większa. Ważne jednak, aby zachować dystans, który pozwoli dostrzec głębię tapety.
- Delikatnie zakłóca symetrię. Nowoczesne wnętrze, które jest całe jak „od linijki” będzie po prostu nudne i nijakie. Tapeta 3D do sypialni sprawnie zakłóca tą nudę i dodaje przestrzeni charakteru.
- Ociepla sterylną sypialnię. Każdy efekt 3D sprawia, że tworzy się przytulna głębia, nawet jeśli powstała z pozornie zimnych elementów czy powierzchni, np. betonu czy metalu. Dzięki temu wnętrze staje się bardziej przystępne i przestaje być sztuczną ekspozycją.
Tapety 3D do sypialni
Producenci fototapet prześcigają się w pomysłach, dzięki czemu mamy ogromny wybór wzorów i kolorów, także w opcji 3D. Wariantów sporo, ale możne je podzielić na kilka grup.
- Drobne elementy. To fototapety, które dają efekt przestrzenny dzięki dość małym elementom geometrycznym. Położone pod różnym kątem i ze zróżnicowanym stopniem padania światła tworzą ciekawy efekt delikatnej głębi. Dzięki temu można je zastosować nawet w mniejszej sypialni, a efekt 3D podkręcić za pomocą światła punktowego.
- Duże elementy. Takie tapety to zwykle widok dużych bloków, np. betonowych, które przy umiejętnym doświetleniu dają rewelacyjny efekt. Ten rodzaj fototapety 3D do sypialni sprawdzi się w większym pomieszczeniu.
- Przedłużenie wnętrza. Wszelkie tunele, korytarze i pomieszczenia ukazane na fototapecie pod odpowiednim kątem, pozwalają na stworzenie złudzenia powiększającego wnętrze o dodatkową przestrzeń.
- Zawieszone elementy. Ten rodzaj dekoracji na ścianie to odrobina iluzji w sypialni. Do wyboru są np. sześciany czy kule wiszące w powietrzu. Składają się z mniejszych elementów geometrycznych i są ułożone pod takim kątem, aby widz miał poczucie autentyczności tej sytuacji. Na taką dekorację warto przeznaczyć najbardziej ekspozycyjną ścianę, która pozwoli podziwiać kształt obiektu z odpowiedniego dystansu.
Każda z tych fototapet 3D do sypialni sprawdzi się w nowoczesnych, industrialnych i futurystycznych aranżacjach. Ich potencjał estetyczny tkwi w ciekawej głębi, asymetrii i świetnej współpracy ze światłem. Korzystając z takiej koncepcji wystroju sypialni pamiętajmy jednak, że efekt 3D jest wtedy, kiedy patrzymy na ścianę z pewnej odległości. Wzór przestrzenny widziany z bliska staje się płaski, dlatego na taką dekorację warto przeznaczyć ścianę przeciwległą do drzwi lub znajdującą się naprzeciw łóżka.