Urządzanie wnętrz rządzi się podobnymi prawami jak moda odzieżowa. W obu tych dziedzinach niezwykle ważne są trendy dotyczące obowiązujących kształtów i kolorów, które stosuje się w aranżowaniu wnętrz. I choć trendy nie zmieniają się tak szybko, jak dzieje się to w przypadku szeroko pojętej mody, to jednak potrafią zaskakiwać. Doskonałym przykładem może być tu kolor miętowy, a zwłaszcza jego pastelowa odmiana. Wcześniej zupełnie ignorowany, nawet ubrania w tym odcieniu nie były popularne. Aż do teraz. Obecnie jasna mięta króluje na ścianach, bibelotach i tekstyliach.
Trend ten doskonale wyczuli producenci okładzin ściennych i dziś fototapeta miętowa to hit wnętrzarski, chętnie kupowany i umieszczany na ścianach dowolnych pomieszczeń. Mięta nieodzownie kojarzy się z orzeźwieniem i taki też klimat wnosi do wnętrza miętowa tapeta.
Zalety fototapety miętowej
Na pierwszym miejscu należy docenić neutralność i uniwersalność takiej miętowej tapety. Dostępne są przeróżne wzory i mozaiki, które mogą znaleźć zastosowanie zarówno we wnętrzach domowych, jak i firmowych. Można je łączyć z powierzchniami drewnianymi, szklanymi, ceglanymi czy betonowymi. Podobnie wygląda sprawa wyposażenia wnętrza. Miętowa tapeta ładnie eksponuje meble drewniane i tapicerowane w każdym kształcie.
Jej kolejną zaletą jest kompatybilność z wieloma kolorami. Ciekawie wyglądają połączenia jasnej mięty z delikatnym łososiowym, szarym, błękitnym czy żółtym, ale ciekawy efekt uzyskamy również przy zestawieniu mięty z fuksją czy czerwienią. Te wszystkie kombinacje sprawiają, że tapeta miętowa nie jest już w odbiorze „majtkowa” i nijaka. To elegancki i stylowy kolor, który z powodzeniem uświetni każde wnętrze.
Fototapeta miętowa do każdego wnętrza i stylu
Delikatność tego koloru sprawiła, że tapety miętowe są coraz częściej stosowane w dziecięcych pokojach. Modne są drobne, geometryczne wzory zawierające miętowe elementy oraz desenie na miętowym tle.
W kuchniach chętnie stosowane są fototapety z miętą w jej naturalnej postaci albo z jej przetworzoną formą, czyli lodami i drinkami. Ten nieco chłodny odcień w połączeniu z brązem drewna lub inna ciepłą barwą pozwala uzyskać ciekawy balans i przeciwwagę dla kuchni urządzonej w sterylnym stylu.
Romantyczne desenie kwiatowe na miętowym tle chętnie stosowane są w sypialniach oraz przytulnych, niewielkich salonikach. Na ich tle doskonale prezentują się miękkie meble tapicerowane w tradycyjnym stylu. Brązowa lub beżowa sofa będzie wyglądać na tym tle bardzo dostojnie i elegancko.
Z kolei nowoczesne grafiki na miętowym tle sprawdzą się w prostej, ascetycznej aranżacji, z prostymi meblami i dużą ilością szarości i bieli. Dobrym towarzystwem będzie tu prosty, szary narożnik i oświetlenie w stylu industrialnym.
Miętowa tapeta znajduje również zastosowanie w delikatnym stylu skandynawskim. Wpisują się w niego wspomniane wcześniej delikatne desenie, białe koronki na miętowym tle oraz graficzne wizerunki zwierząt albo zwyczajnie, zbliżenie na świeże liście mięty. Tak ozdobiona ściana połączona z dużą ilością drewna, bielą i roślinami doniczkowymi to kwintesencja klimatu skandynawskiego.
Bardzo mi się podoba ten efekt akwareli! Ciekawa jestem, jak to zrobić w swoim wnętrzu!